fbpx
szerzői jog
Szerzői joggal védhető például egy zenemű, film, festmény, regény vagy szobor, de a szoftver és az adatbázis is.

Mi a szerzők legnagyobb segítsége?

A szerzői jogvédelmet kérni sem kell, hiszen az a jogszabály erejénél fogva érvényes a mű keletkezésének pillanatától. Azonban nem árt, ha egy szerző tudja magáról, hogy szerző. Amíg nem tudjuk, milyen alkotás számít műnek, és mikor számítunk alkotónak, ezután alkotásunkat nem határoljuk körül a keletkezés időpontjával, szerzőjével, körülményével és tartalmával, addig csak tisztázatlan környezetben, nehezen érvényesíthető követeléseink lehetnek. Szakértővel ez is könnyebb és biztonságosabb, kérje tanácsadásunkat!

Milyen alkotások részesülnek jogvédelemben?

Alkotás bármilyen egyedi ötlet, elgondolás lehet, amelyet megjeleníthető formába öntünk. Szerzői jogvédelem azonban nem minden alkotást illet meg. A szerzői jog védelme elsősorban az irodalmi-, tudományos-, művészeti alkotásokat, a műveket illeti meg. Szerzői jogvédelem alá esik ezen kívül a nyilvánosan tartott beszéd, a számítógépes programok, operációs rendszerek, fotók, térképészeti alkotások, építészeti alkotások, és ennek tervei, a jelmez a díszlet, az ipari tervezés által létrejött alkotás. Szerzői jogvédelem illeti meg az átdolgozott műveket is, a fordításokat is – feltéve persze, hogy ehhez az eredeti alkotó hozzájárult. 

A szerzői jog nem a közölt tartalom alapján illeti meg az alkotást, hanem annak eredeti, egyéni kifejezésmódja alapján. A szerzői jog a gondolatok, ötletek megfogalmazásának formáját védi. 

Mit nem véd a szerzői jog?

Az ötletek, az elvek, működési módszerek, elgondolások, matematikai műveletek nem  részesülnek szerzői jogi védelemben. Ezek ettől függetlenül értékes szellemi alkotások lehetnek más típusú jogvédelemmel ellátva.

Fontos tudni, hogy bár az öltetek, elgondolások önmagukban nem tárgyai a szerzői jognak, azonban az ezekről írt könyvet, tanulmányt, értekezést, előadást már védi a szerzői jog.

Kit nevezünk szerzőnek?

A szerzői jog azt illeti meg, aki a művet megalkotta, őt nevezzük szerzőnek. A gyakorlatban sokszor előfordul, hogy a műnek több szerzője van. Ebben az esetben a szerzői jog együttesen, egyelő arányban illeti meg a szerzőtársakat. szerzőnek, szerzőtársnak az tekinthető, aki egyéni kreatív módon járult hozzá a mű elkészítéséhez.

Abban az esetben, ha a mű létrejöttében többen közreműködtek, fontos tisztázni, hogy közülük ki számít szerzőnek. Egy könyv esetében például szerzőnek számít az író, de a szerkesztő, a lektor nem, annak ellenére, hogy ők is közreműködtek a végső mű létrejöttében.   

Mit biztosít a szerzői jog?

A szerzői joghoz  személyhez fűződő, és vagyoni jogok tartoznak, ily módon a szerzői jog üzleti hasznot is termel. A szerző felhasználási jogot engedélyezhet a művére, amely alapján őt – a felhasználással szerzett bevétellel arányos – díj illeti meg. Felhasználási szerződéssel hasznosíthatjuk művünket, bevételre tehetünk szert. A felhasználási szerződés megkötése alapos körültekintést igényel, kérje szakértő segítségünket!   

Kell szerzői jogi oltalmat kérni? Mi az az önkéntes műnyilvántartás?

Kérni nem kell, hiszen a szerzői jog automatikusan keletkezik. A gyakorlatban azonban számos vitatott helyzet adódhat abból, hogy ki a mű szerzője, vagy éppen milyen arányú szerzőtárs a közreműködő, ki adhat felhasználási engedélyt, milyen arányban illeti meg a szerzőket a jogdíj? Éppen ezért azok, akik pontosan szeretnék körülírni alkotásukat és a keletkezés tényét, időpontját, önkéntesen nyilvántartásba vetethetik művüket.  A nyilvántartásba vételről a Szellemi  Tulajdon Nemzeti Hivatala tanúsítványt állít ki, amely bizonyítja, hogy szerzői mű az akkori tartalommal létezett.

Mi a helyzet az általunk használt logókkal ?

A logó tervezőjét megilleti a szerzői jogvédelem a grafika vonatkozásában. A gyakorlatban az az általános, hogy a vállalkozások által használt arculatot, a logókat, emblémákat grafikus tervezi. Ebben az esetben nagyon fontos, hogy az erre adott megbízási szerződésben mindenképpen térjünk ki a megtervezett grafikák kizárólagos felhasználási jogára, ellenkező esetben még az is előfordulhat, hogy  logónkat, az arculatunk egyes elemeit más vállalkozás is használhatja a grafikus engedélye alapján. Szakértővel ez is biztonságosabb, kérje tanácsadásunkat!

Szerzői jog gyorsinfó

  • A szerző számára jogvédelmet az alkotásokra
  • Irodalmi-, tudományos-, művészeti alkotásokra, valamint felhasználásukhoz kapcsolódó teljesítményekre
  • A mű létrejöttétől, a szerző halálát követő 70 évig
  • A mű legyen egyéni, eredeti
  • A védelem nem függ esztétikai, minőségi, jellemzőktől, független az alkotás színvonalától
  • A szerzői jog vagyoni jogokat biztosít az alkotó számára, a mű felhasználásáért díj jár

Szerzői joggal kapcsolatban kérheti

Alkotás bármilyen egyedi ötlet, elgondolás lehet, amelyet megjeleníthető formába öntünk. Szerzői jogvédelem elsősorban csak az irodalmi-, tudományos-, művészeti alkotásokat, a műveket illeti meg, azonban szerzői jogvédelem alá esnek a szoftverek, adatbázisok is. Szerzői jogvédelem illeti meg az átdolgozott műveket is, a fordításokat is – feltéve persze, hogy ehhez az eredeti alkotó hozzájárult. 

Pont idevág