A feltaláló és a szabadalom
Tudta, hogy sokan szabadalmakkal növelik cégük eladási értékét?

Mi a szabadalmaztatók legnagyobb segítsége?

A legelismertebb, legnagyobb presztízsű, legértékesebb és legszigorúbb kritériumokat teljesítő oltalmi forma. Néhány dolog azonban nem kézenfekvő, ezért a könnyed megértésért érdemes a jellemzőit együttesen átlátni. A legelső dolog amit meg kell érteni, hogy a bejelentőnek és a befogadó hivatalnak egyformán azt kell látnia, hogy ez egyedi, új és iparilag alkalmazható. Ezen célok mentén haladva sokkal könnyebb lesz szabadalmaztatni még akkor is, ha szakember segíti a beadás folyamatát.

De mi is a találmány?

Műszaki megoldás, két lehetséges formában: fizikai alakban lehet termék, berendezés vagy eszköz. A találmány másik formája a technológia (gyártási mód, vagy különleges eljárás). Mivel a találmány értékes dolog, védeni kell. 

Nem minden szellemi alkotás találmány. A nem műszaki jellegű szellemi alkotások lehetnek művek, védjegyek, tartalmak, szoftverek, stb...

Akkor mi a szabadalom?

Szabadalomnak egy oltalmi formát nevezünk, ami találmányokat véd. A szabadalom szóval jelöljük azt a jogszabály együttest, ami érvényesíthető jogi védelmet nyújt egy tipikusan műszaki jellegű ötletre a feltalálónak és az ötlet hasznosítójának. A szabadalom kizárólagos jogot biztosít a találmány hasznosítására. A szabadalom tehát a találmányt védő jogi oltalom elnevezése. 

A szabadalom csak az egyik oltalmi forma a sok közül.

Mit ad cserébe a szabadalom?

A szabadalmi oltalom kizárólagos jogot ad a hasznosításra, ezáltal piaci előnyt biztosít a versenytársakkal szemben. Ez természetesen anyagi előnyökkel jár, ha jól kezeljük.

Hogyan kell szabadalmaztatni?

Végig kell menni a törvény által előírt nyilvántartásba vételi folyamaton, aminek vége a döntés befogadásról, vagy elutasításról. A beadott találmányok egyéb állapotai mind efelé a két végállapot felé viszik a folyamatot.

 

Kinek a találmányát védheti szabadalom?

Szabadalmi oltalmat akkor kaphatunk, ha a találmány megfelel a szinte már közismert három alap kritériumnak, amit a szabadalmi hivatal is vizsgálni fog. Fontos tudni, hogy leginkább e három alapkritérium alapján támadható és védhető a találmány a későbbiekben.

3/1. Legyen egyedi, új

Márpedig csak akkor új, ha az elsőbbségi időpontot megelőzően az egész bolygón nem hangzott el róla publikáció, nem írt senki publikációt és nem használta senki a gyakorlatban. Egy érdekes jelenség a Földön, hogy egy ötlet egy időben, a világ több pontján is eszébe jut embereknek, ezért illúzió lenne azt állítani, hogy bármilyen ötlet még senki mást nem foglalkoztatott. Mindenesetre, az oltalmi igény benyújtásakor a hivatal bizonyosságot szerez arról, hogy a benyújtott ötlet abban az összeállításban még nem tartozik védelem alá. A szabadalom kutatás éppen ezért nagyon fontos lépés, mielőtt bárki nekifog felesleges energiát (költségeket?) áldozni olyan találmány kifejlesztésére, ami már létezik, védett, esetleg már használatban van. A felesleges pénzkidobás azonban nem csak itt jelentkezhet, ugyanis a szabadalmi jogok bitorlása komoly pénzbírsággal büntethető. A bíróságok minden esetben a szabadalmak jogos tulajdonosait fogják megvédeni.

A szabadalom kutatás akkor is fontos lehet, ha egy újdonságot alkalmazunk, amit nem védetünk le. Volt rá példa, hogy egy cég új terméket fejlesztett, melyről azt gondolta, ők találták fel. Az oltalom alá helyezés elmaradt, ám egy ügyvédi megkeresés nyilvánvalóvá tette, hogy ezt a terméket más már oltalom alá helyezte. Azt, hogy a feltalálásban ki volt az első, nem is nagyon került szóba. Az oltalom alá helyezésben viszont egyértelmű lett, ki gondolkodott helyesen. A szabadalom tulajdonosa élt a kezébe került előnnyel és elperelt dollármilliókkal tudta gyengíteni versenytársa piaci erejét. A szabadalom bitorlás egyáltalán nem kifizetődő.

 

3/2. Valóban "fel legyen találva"

A találmánynak minden esetben feltalálói tevékenységen kell alapulnia. Ez azt jelenti, hogy egy szakember számára sem lehet nyilvánvaló. Kell, hogy valamitől tényleg az derüljön ki, hogy addig olyan műszaki megoldás még nem volt arra a problémára. Például, ha még senki nem mérte azt a fajta örvényt, senki nem vegyítette azokat az anyagokat, senki nem hajlította olyan szögben azt a lemezt a hatás érdekében, senki nem hozta ki azt a teljesítményt a berendezésből vagy senki nem gyártotta még termékét egy bizonyos segédanyag felhasználásával azon a hőmérsékleten és nyomáson amitől a gyártás annyival felgyorsult volna.

A szabadalom kutatás fontos lehet a későbbiek folyamán is, amikor egy esetleges “támadáskor” az ötlet eredetiségét kell bizonyítani.

3/3. Iparilag alkalmazható legyen

Nem kell megijedni az iparban járatlan feltalálóknak sem, de minden esetben szükséges a lehető legtöbb konkrétum, mérés és alátámasztás. Egy berendezés, termék, vagy eszköz esetén a leírt körülmények között reprodukálható legyen az ígért hatásfok, alak, íz, tulajdonság, eredmény, vagy teljesítmény.

Szabadalom gyorsinfó

  • Kizárólagos jogot a hasznosításra
  • berendezés, eszköz, termék, technológia (módszer, eljárás)
  • 20 év, nem hosszabbítható
  • Újdonság, feltalálói teljesítmény, Ipari alkalmazhatóság
  • A találmányt kidolgozó magánszemély
  • A fenntartásért felelős magánszemély, jogi személy, aki hasznosíthatja
  • kutatás -> leírás -> benyújtás -> véglegesítés
  • Igénypont megfogalmazása

Szabadalommal kapcsolatban kérheti

Pont idevág

Lapozzon, ha további szellemi alkotásokkal kapcsolatos alapfogalmakról olvasna

Mi az, ami soha nem lesz találmány?

A felfedezések, tudományos elméletek és a matematikai módszerek ugyanúgy nem illenek a szabadalomként védett találmányok sorába, ahogy egy szellemi tevékenység vagy játék eredményességére vonatkozó elgondolás sem. Szintén nem kap szabadalmi oltalmat semmilyen üzletvitelre vonatkozó terv és szabály, hogy megmaradjon az egészséges piaci fejlődés. Sokan érdekeltek programozási lépéssoruk levédetésében, ám a szoftverek csakúgy, mint az esztétikai megoldások, vagy az információk megjelenítése, nem élvezhetnek szabadalmi oltalmat. Utóbbi három szellemi alkotás kaphat egyéb oltalmat, de szabadalom soha nem lesz. A szoftverhez és az információ megjelenítéshez fűződő magyarázat, ami segít a megértésben: önmagában nem eredményez műszaki hatást, csak valamilyen műszaki megoldáshoz alkalmazva. Ha viszont egy szoftvert vagy az információk megjelenítését alkalmazza egy műszaki megoldás, akkor az már találmány, aminek történetesen szoftver is kell a működéséhez.

Miért kell szabadalmaztatni egy találmányt?

Az ötlet miatt

Ahhoz, hogy az ötletet ne hasznosíthassa más, körül kell írni, hogy mi az ötlet. A minél precízebb leírás azért is fontos, hogy lehetőleg a feltaláló nélkül is működőképes legyen a találmány.

A hasznok miatt

Az újítás értékét az ötlet zsenialitásán kívül, az újítást ténylegesen használókból álló piac adja. Ugyanakkor a felhasználóktól csak a találmány bejelentője szedhet hasznot. Ezzel a találmány használója egyfajta monopóliumhoz jut.

Kié a találmány?

A dicsőség a feltalálóé

A feltaláló minden esetben magánszemély. Ő jött rá a műszaki megoldásra, így jogosan vár érte erkölcsi és anyagi elismerést. Joga van ahhoz, hogy a találmányon a nevét feltüntessék, joga van jó hírneve védelméhez, és ahhoz is, hogy a találmányt nyilvánosságra hozza. A szabadalom a feltalálót, vagy jogutódját illeti meg.

A haszon a bejelentőé

A bejelentő a feltaláló, illetve jogutódja. Ahhoz, hogy a találmányból hasznot húzhasson, a találmányt be kell jelenteni!  A szabadalom jogosultja tehát a bejelentő, aki a találmányt hasznosíthatja (licencia). Ő felelős a fenntartásért is. Bitorlás esetén is a bejelentőn múlik a jogi eljárás megindítása. 

Meddig véd a szabadalom?

A szabadalmi oltalom 20 évig biztosítja a találmány kizárólagos hasznosítási jogát. Ezalatt a 20 év alatt kell a bejelentőnek végrehajtani azt a hasznosítási stratégiát, ami elsősorban gazdálkodás jellegű tevékenység. A piaci stratégiát érdemes komolyan kidolgozni, ha fel akarunk készülni a helyettesítő termékek hatására, a termék életciklusának alakulására, a vevők viselkedésére és nem utolsó sorban a haszon mértékére.

A 20 év elteltével a találmány “lejár”, azaz megszűnik a szabadalom, ami nem más, mint a kizárólagos hasznosítási jog. Igen, a találmányt innen már más is hasznosíthatja. Úgy mondjuk: közkinccsé válik.

 

Földrajzilag hol nyújt oltalmat találmányunkra a szabadalom?

Országonként érvényes a védelem, bár európai és nemzetközi bejelentési eljárás igénybevételével egyszerűsíthető a folyamat. 

 

Ha valaki használja a szabadalmamat...

A szabadalmi oltalom nyújt védelmet arra az esetre, ha a hasznosítást valaki más, a bejelentő engedélye nélkül próbálná meg.

Az elmaradt hasznokat a bejelentő elkérheti vagy elperelheti a jogosulatlan használótól, vagy hasznosítótól. A szabadalmi oltalom a bejelentő számára jogi eszközöket biztosít, hogy más ne szedhesse a találmány hasznait.

Tud az EU pályázatról?

EU védjegybejelentés 75%-kal olcsóbban (újra)

Tagállamokon kívüli bejelentésre 50% kedvezmény.
Elektronikus bejelentés esetén további 15% a SZTNH díjából
A kedvezményeket Önnek is elintézzük. Keresse szakértőnket!

Dr. Berényi Krisztina
+36 70 366 2968
info@vedjegy-szabadalom.hu

This will close in 16 seconds